OBS ! Lagen går inte att utvärdera ! Olyckorna är så oerhört få att de är inte mätbara.
Återstår bara för politiker/polis/kbv att fortsätta propagera hur många de lagför. Inte hur mycket olyckorna har gått ned.
- CU13: Ledamöterna anför: "sjöfylleriet är ett stort problem" .
Den sanna storleken på problemet är i häradet av promille det med i förhållande de +2Milj som vistats på sjön.
När politikerna ombeds kommentera det så svarar de inte, eller kommer med nonsens.
"2 miljoner ägnar sig åt båtliv. Endast åtta personer omkom i samband med högfartsolyckor med båt. Oklart hur många som hade alkohol i kroppen." (8st/2 miljoner = 0,0004%).
- Ur en lag utan legitimitet: I ett undersökt material om 350 sjöfylleridomar (1994 – 2010, finns på Jure Förlag) har sjutton fall av död eller allvarlig kroppsskada befunnits orsakade av berusning över 1 promille, medan ett enda sådant förekommer med lägre påverkan, som enligt domstolen inte behöver ha orsakat olyckan.
- Kammarrätt, Hovrätt (m.fl) : "ter sig som ett nykterhetspolitiskt förslag och saknar stöd i vetenskapliga studier".
- Polisförbundet "utredningen har så stora brister att den inte bör utgöra någon grund till kommande lagändringar”
- Transportstyrelsen: "Båtliv är säkert". (sid 24)
- (M) Anti Avsan: "sjöfyllerilagen en moraliskt uppfostran"
- (C) "missriktad moral-lag"
- KD/ Annelie Enochson "Min åsikt är stöd och grund för lagen, vi lever i en demokrati". (Se korr KD)
Axplock ur KD´s "frågor och svar verklighetens folk:" att alla åsikter ska inte resultera i en ny lagreglering, ett nytt förbud,
Politiken ska inte ta till lagar för att detaljstyra människors livsval"
KD i CU14 10-04-28 : anf. 15, Yvonne Andersson, KD:
"När vi tar steg i rätt riktning behöver ni väl inte kritisera det bara för att ni tror att vi, när vi nu tar detta steg,
inte kommer att följa upp lagen, inte kommer att utvärdera vad som händer, inte kommer att ta några konsekvenser.
Det låter så korkat att jag måste få säga det en gång för alla. Då kan ni skriva:
Om vi vinner valet river vi upp den här lagstiftningen, och så ser vi till att det blir en utredning ! "
KD 10-09-13 "Vi vill inte riva upp lagen utan har tvärtom varit med och genomfört den.
Det visar sig nu, efter den nya lagens införande, att väldigt många människor åkt fast vid kontroller. Detta visar på behovet av mer kontroll"
När Alltom02 konfronterar konfronterar Göran Hägglund med ovanstående svarar G.H:
"Jag tror att du förstår att vi inte kan fortsätta denna mejlväxling längre".
Igen ur KD´s frågor och svar verklighetens folk:
"Det finns inga skäl att vara orolig för att ta konflikt i debatten när vi för fram det vi tror på".
- 11.05.26. Expressen: "KD är på väg att förvandla Sverige till en enda stor lekplats för nya förbud"
-11.06.05. KD i SVD: Ju mer vi politiker tar på oss, desto mindre ansvar lämnas till människor själva, som är de som måste ta det här ansvaret i verkligheten. Det går inte att lagstifta bort alla risker i livet.
Läs mer om KD´s falskhet i KD´s "frågor och svar verklighetens folk". (samt korren med KD)
Löften, på Riksdagens papper.
KD i CU14: anf. 15, Yvonne Andersson, KD:
När vi tar steg i rätt riktning behöver ni väl inte kritisera det bara för att ni tror att vi, när vi nu tar detta steg,
inte kommer att följa upp lagen, inte kommer att utvärdera vad som händer, inte kommer att ta några konsekvenser.
Det låter så korkat att jag måste få säga det en gång för alla. Då kan ni skriva: Om vi vinner valet river vi upp den här lagstiftningen, och så ser vi till att det blir en utredning när vi kopplar ihop det med behörighetsbevisen på sjön.
•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
CU14:
Avsikten måste vara att lagstiftningen fångar in de fartyg där riskerna för trafiksäkerheten är
påtagliga om de framförs under alkoholpåverkan.
Vi menar därför att regeringens förslag om vilka fartyg som ska omfattas av den nya lagstiftningen måste följas upp och utvärderas för att säkerställa att lagstiftningen ger en ökad sjösäkerhet.
•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
CU 14:
Uppföljning
Utskottets förslag i korthet
Riksdagen avslår motionsyrkanden med krav på ett tillkännagivande om att den nya lagstiftningen bör följas upp.
•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
2009/10:C7, (motion)
Uppföljning krävs för att garantera sjösäkerheten
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i
motionen om behovet av utvärdering av effekterna av den nya lagstiftningen om sjöfylleri.
Det gäller vilka fartyg som ska omfattas av den föreslagna nya
lagstiftningen måste följas upp och utvärderas för att säkerställa att lagstiftningen ger en ökad sjösäkerhet.
Avsikten måste vara att lagstiftningen fångar in de fartyg där riskerna för trafiksäkerheten är påtagliga om de framförs under alkoholpåverkan. Vi menar därför att regeringens förslag till vilka båtar som ska omfattas av den nya lagstiftningen måste följas upp och utvärderas för att säkerställa att lagen ger en ökad sjösäkerhet.
•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
Dir nr: 2005:145 Departement: Justititedep. Rubrik: Tilläggsdirektiv.
Beslut vid regeringssammanträde den 15 december 2005.
Behovet av en översyn
Sammanfattning av uppdraget
Vad som i sammanhanget måste beaktas är om en sådan ny uppgift skulle innebära ett önskvärt resursutnyttjande av myndigheterna (KBV) i förhållande till deras huvudsakliga arbetsuppgifter och primära ansvarsområden. Vidare måste det vägas in i bedömningen huruvida det skulle vara kostnadseffektivt att utbilda och utrusta myndigheterna att utföra denna arbetsuppgift.
Vid övervägandena bör beaktas - utöver frågan om kostnadseffektivitet - att alkoholutandningsprov utgör en ingripande åtgärd som måste ske på ett rättssäkert sätt som värnar den personliga integriteten.
Länk
•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
Det finns även epost skickat till alltom02 från politiker med löften om utvärdering:
Oscar Wåglund, Folkpartiet 13Sept 2010:
Folkpartiet har i regeringen varit med och fattat beslut om promillelagen, och vi har inga planer på att riva upp lagen.
Nu måste den prövas under kommande mandatperiod och därefter får man se vilka effekterna blir.
•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
(S) Ulla Loord-Gynne skriver till alltom02 den 25febr 2011:
Avsikten med en strängare lagstiftning måste vara att reglerna ska gälla de fartyg där riskerna för trafiksäkerheten är påtagliga om de framförs under alkoholpåverkan.
Vi menar därför att regeringens förslag till vilka båtar som ska omfattas av den nya lagstiftningen måste följas upp och utvärderas för att säkerställa att lagen ger en ökad sjösäkerhet.
En förnyad prövningav regelverket kan därefter behöva göras.
(detta har (S) per epost till alltom02 sagt att de inte kommer att följa upp lagen.
•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
(M) 23 Mars 2011 (Anonyme Carl)
Hej igen Ola, och tack för ditt mejl.
Se tidigare svar.
"Utskottets ställningstagande
Enligt utskottets mening är det alltid angeläget att beslutad lagstiftning följs upp,
och förutsätter att så kommer att ske även i detta fall."
Med vänlig hälsning,
Carl
Politisk tjänsteman
•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
Hur blir det med alla dessa löften?
Ska fler partier än KD och (S) bryta det löftet som man trummande igenom lagen på?
Ska de öka säkerheten så är det bara att läsa i statistiken..flytvästar, småbåtar i insjöar, och all enorm kritik.
Oavsett vad man tycker om lagen så måste det vara skrämmande hur lagar nu stiftas.
effekter närmare har utvärderats". Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar. Du måste tillåta Javascript för att visa e-postadressen , Centerpartiets riksdagskansli.
"var är den av er utlovade utvärderingen av 0,2-sjölagen så ny-kriminilaseringen och resursslöseriet upphör ?, se länk "hit" "












Kommentarer
40 mord...på 6år! över 50% av mördarna har inte gripits.
www.aftonbladet.se/nyheter/article13067960.ab
på 16 år, 17 döda/skadade på sjön, samtliga över 1promille, 1 under men alkohol troligtvis inte orsak, ur "lag utan legitimitet"
På KBV kan man då gödsla med skattepengar så de kan ta fast vanliga skötsamma som våra politiker ny-kriminilaserat. Så fifflar man med uppklarnings- brottsstatistik en,
"plocka pinnar".
RSS-flöde för kommentarer på denna post